Всеки втори мигрант с чуждестранна диплома работи в Германия под нивото на квалификацията си, сочат статистики на министерството на труда, цитирани от "Франкфуртер Алгемайне Цайтунг". "Зюддойче Цайтунг" дори твърди, че дипломите, които са от страни извън ЕС, нямат почти никаква стойност.
Всеки четвърти дългосрочно безработен чужденец има в джоба си диплома за висше образование, показва студия на Института по проблемите на труда и квалификацията в Дуисбург-Есен. Чужденците изпитват огромни трудности да получат работа по изучената от тях специалност.
Чуждата диплома няма почти никаква реална стойност
Покажи си дипломата, за да ти кажа колко струваш...
"Франкфуртер Алгемайне Цайтунг" цитира експерт на Института, според когото непризнатите дипломи са проблем главно за мигранти от източноевропейските държави. Това е доста странно, защото тъкмо гражданите на тази група държави, членуващи в ЕС, имат по закон право на административна проверка и приравняване на дипломите.
Проблемът обаче е в това, че процесът на признаването на чуждите дипломи до момента е силно бюрократизиран, скъпо струващ, разпръснат по най-различни институции и неподчинен на единни стандарти. Най-големи затруднения изпитват мигранти от страни извън ЕС, които често имат висока квалификация на лекари, инженери, учители, но в Германия капитулатират пред джунглата от изисквания и са принудени да стават пазачи на фирми, разпоредители в музеи или шофьори на таксита.
Помощни работници с университетска диплома
Досегашната практика е такава, че в компютърните класификатори на Германската служба по труда, всички лица, които нямат германска диплома, автоматично изпадат от графата "специалист" и попадат в категорията "помощен работник". За мнозина от тях това означава, че могат да заемат само ниско платена работа или да се примирят с живот на дълготрайно безработни.
Голяма част от имигрантите се спъват в непрозрачната процедура по признаването на чуждите дипломи. Бюрокрацията в тази област е изумително голяма. Сегашната практика е такава, че подалите молба за приравняване и признаване нерядко чакат отговор в продължение на години.
За минимално заплащане
Германското правителство има намерение да подобри ситуацията, като ускори процеса на признаването и го направи по-прозрачен. До няколко седмици кабинетът ще приеме проектозакон в тази насока. В него е предвидено процедурата по признаването на дипломи да трае не повече от три месеца, ако са внесени всички необходими документи.
Непроницаема стена от институции и параграфи
Критици на законопроекта недоволстват обаче от това, че и за в бъдеще не е предвидена единна институция за цяла Германия, която да се занимава с този въпрос. Голяма част от правомощията в тази сфера остават в ръцете на отделните федерални провинции, които и занапред ще имат думата по признаването на дипломи за редица професии - например за учителските и инженерските.
Законопроектът на министърката на образованието Шаван ще се отрази благоприятно най-вече на работещи в сферата на лечителските професии, на болногледачи, занаятчии, както и на отделни други професии, чието упражняване е в правомощията на федерацията. Предполага се, че нововъведенията ще са от полза за около 300 000 души, които вече живеят в Германия.
дв / Germany link