Дори на мисия извън страната германските военни са длъжни да спазват правилата, които важат в родината им. Така е и в Афганистан. Разположените там германски войници трябва да съблюдават стриктно разпоредбите за... разделяне на боклука: хартията отива в синия контейнер, пластмасата и металът - в жълтия, стъклото - в зеления. Нищо, че след това всички отпадъци попадат на едно общо сметище...
Бюрократите - повече от войниците
Това е може би най-безобидният пример за размера на бюрокрацията в германската армия. Най-безсмислено е обаче едно друго правило: допустимата максимална скорост на територията на военния лагер в Мазар-е-Шариф е... 15 км. в час. Ако бъде превишена тази скорост, радарът моментално докладва за нарушение.
8 500 бюрократи координират 8 000 войници
За спазването на тези тъй важни норми следят бюрократи в добре подсигурени щабове. 8 500 служители в Държавната служба по оръжейна техника координират военните мисии на германската армия. А броят на германските войници зад граница е едва 8 000.
Същите тези 8 500 бюрократи организираха изпращането на първия контингент на Бундесвера в Афганистан. Войниците заминаха добре въоръжени и екипирани, но... без муниции. Те им бяха доставени едва седмица по-късно - такива са просто правилата. Заради забраната в един самолет да се пренасят едновременно оръжия и муниции, момчетата са били на практика невъоръжени в продължение на седем дни.
Нормата над всичко!
В други случаи заявките за спешно необходими оръжия и екипировки престояват с месеци преди да бъдат обработени, понеже не изпълняват някой незначителен критерий или пък просто защото такъв е протоколът.
Наскоро една от мисиите на Бундесвера зад граница се раздели с едно от превозните средства от първа необходимост - линейката. Причината - височината й превишавала допустимата норма за капацитета на автомобили в затворено пространство. Подобни абсурдни правила могат да костват живота на войниците.дв
Germany link