Причината е в това, че техните дипломи не се признават в Германия. С този проблем се сблъскват хиляди млади специалисти, пристигнали в Германия с чужди дипломи. Една от тях е Диана Рудницкая, завършила инженерна специалност в родния Санкт Петербург, говореща немски, английски и руски, и специализирала търговия. С тези свои умения тя би била кадър-мечта за много германски работодатели. Вместо това тя е принудена да се квалифицира в съвсем друга област - да гледа деца през деня.
Може и да си учил, но не където трябва
Подобна съдба имат много други имигранти. Турски учителки са принудени да работят като чистачки, индийски инженери карат таксита, вместо да строят двигатели. Според официалната статистика 918 000 мигранти, живеещи в Германия, са завършили висше образование в своята родина. Основно те идват от страните от бившия Съветски съюз, Иран, Ирак и Афганистан.
Техният проблем се състои в това, че Германия не признава дипломите им. Ако си гражданин на страна извън ЕС, молбата ти за признаване на завършено образование се отхвърля автоматично. Резултатът от това е, че хиляди образовани хора са принудени да полагат в Германия неквалифициран труд или да се запишат като безработни в бюрото по труда. По този начин Германия се лишава годишно от около 1.8 млрд. евро под формата на данъци и други социални плащания.
Много скоро това ще се промени. След броени дни за обсъждане в Бундестага влиза законопроект, който ще облекчи процедурата за признаването на чуждите дипломи. Вносителите му обещават, че той ще даде равни шансове на всички имигранти. Противниците на новите разпоредби твърдят, че те няма да решат проблема на германската икономика с липсващите специалисти в областите математика, инженерни специалности, природни науки и високи технологии. Защото новият закон се отнася само до определени професии и не включва например тези на учителите и възпитателите. Като аргумент те посочват, че в момента Германия изпитва остър глад от 45 000 учители, а до 2013 година ще има около 25 000 незаети места за възпитатели.
Търговци и санитари - да, физици - не?
Новият закон разглежда приоритетно професии като пекар, търговец или санитар, но не и професии като физик, инженер или специалист по информатика. Колко комплексен всъщност е проблемът личи и от следните данни: на територията на цяла Германия има повече от 600 места, на които ще се проверяват за приравняване дипломите от чужбина, като само 49 от тях отговарят за инженерните специалности!
Сред всички мигрантски групи в Германия най-голяма е турската, наброяваща почти 1.8 млн. души, следвана от италианци, поляци, гърци, холандци и португалци. В Европа най-голямата германска общностна група живее в Швейцария, следвана от Испания, Австрия, Франция, Великобритания и Турция.