За един конкретен случай от концерна Лидл, който на 25 ноември отваря първите си 14 магазина в България:
Жасмин Бегум държи в ръка опакована риза от супермаркета, струвала 10 евро. Тя къса опаковката, вади ризата и с професионално око преценява колко добре е направена яката. След което търси от вътрешната страна малкото етикетче, на което пише къде е произведена. 26-годишната шивачка от Бангладеш познава много добре тези ризи - самата тя работи във фабрика за производство на ризи.
Лидл си струва? Не за всички
Допуснеш ли грешка, няма пари
"За един час трябва да пришия 120 яки. Контрольорите ме ругаят дори да допусна и най-малката грешка. А ако закъснея с една минута, ми отнемат надницата за деня."
Жасмин Бегум е пристигнала в Германия заедно с една своя колежка, за да разкажат за работата си във фабриката. Слабичката жена работи от десет години във фабрики за текстил, сред които и доставчици на концерна Лидл.
"Всеки ден работя между 12 и 14 часа. Заплатата ми изобщо не стига за издръжката на семейството, затова се налага да работя извънредно - често работя до 20, а и до 22 часа."
Благодарение на извънредната работя тя изкарва около 50 евро месечно, с които трябва да се грижи за семейството си - двегодишния син, майката, брата-инвалид, както и десетгодишния племенник. Но парите не стигат. Наемът за жилището, което се състои само от една стая, струва 25 евро - т.е. половината от заплатата й. А към ниското заплащане се прибавят и тежките условия на труд.
"Във фабриките изобщо няма проветряване, много е горещо - от машините, топлината на хората и осветлението. Всичко е доста замърсено, постоянно вдишваме прах и влакна."
Бременните жени не получават по-леки задачи, трябва да работят точно толкова, колкото и другите. А който попита за отпуска, е застрашен от уволнение. Веригите евтини магазини постоянно твърдят, че доставчиците им съблюдават определени социални стандарти. Но при проучване на четирима доставчици на Лидл се установява, че това съвсем не винаги отговаря на истината. Гертрауд Гауер-Зюс от "Кампанията за чисто облекло" казва:
50 евро на месец при 14-часов работен ден
Знаете ли какви дрехи носите?
"Искаме от Лидл пазарното му поведение спрямо доставчиците да е такова, че да могат да се спазват определените правила - например да се плащат достатъчни за осигуряването на издръжката заплати и да не се допуска детски труд."
Ясмин Бегум е тъжна и ядосана, тъй като работи до изнемога, за което почти не получава пари. Тя се надява, че посещението й в Германия ще допринесе за изясняването на нещата:
"Хората тук изобщо нямат представа при какви условия се произвеждат тези стоки. Не знаят какви заплати получаваме. Затова смятам, че трябва повече да внимават какво купуват, трябва да задават въпроси. Например дали шивачките получават достатъчно пари, за да могат да живеят от тях. Само така може да се подобри положението ни в Бангладеш."
дв / Germany link